Vysokorychlostní optická síť Opton

Společnost Opton se od roku 2011 specializuje na výstavbu a provoz vysokorychlostních optických přístupových sítí (technologie GEPON) s širokou nabídkou služeb jako jsou vysokorychlostní přístup k síti Internet, televize v SD i HD kvalitě a VoIP telefon, a to převážně pro maloobchodní segment trhu.
V současné době nabízíme služby na území Prahy 5, přičemž součástí zázemí společnosti je i vlastní datové a zákaznické centrum na Praze 5 (adresa Plzeňská 2095/150). Společnost také disponuje vlastní stavební a montážní divizí, která se zaměřuje na výstavbu vlastní telekomunikační infrastruktury.
V roce 2016 jsme přešli na technologii 10G EPON, která umožňuje nabídnout koncovým zákazníkům datovou rychlost až 10 Gbit/s.

GEPON (Gigabit Ethernet Passive Optical Network)
Gigabitová pasivní optická síť

Jak již název napovídá, jedná se o technologii, nabízející každému zákazníkovi možnost připojit se do sítě rychlostí až 1 Gbit/s. Sítě typu GEPON jsou již 3. generací pasivních sítí (PON) po svých předchůdcích APON a BPON. Následovníky jsou technologie 10G EPON (rychlost 10 Gbit/s), která je již komerčně dostupná a WDM-PON (dostupná od roku 2014).

PON sítě umožňují používat pro 32-256 koncových zákazníků pouze 1 vlákno, které je rozděleno až přímo v budově zákazníka na potřebný počet odboček (pomocí tzv. splitterů), kdy každá tato odbočka je zavedena k 1 zákazníkovi. Další výhodou je absence napájení mezi datacentrem poskytovatele a koncovým zákazníkem, proto není zapotřebí řešit žádné spory o platby elektrické energie v rámci společných prostor budov (odtud název pasivní = rozvod bez nutnosti zdroje energie).

GEPON - gigabitová optická síť

GEPON technologie nabízí velice vysokou šířku pásma (rychlost - 1 Gbit/s), krátkou dostupnost (<1ms) a mizivou chybovost spoje (<10-12), proto je možné GEPON využít pro efektivní nabídku služeb jako jsou internet, televize (IPTV) a volání. Avšak i když je GEPON založen na časovém multiplexu TDM, kde se jednotliví uživatelé dělí o šířku pásma, není pravda, že pro 64 koncových zákazníků jsme schopni doručit pouze cca 15 Mbit/s (1 Gbit/s : 64 = 15,6 Mbit/s).

Ne každý uživatel přece v danou chvíli stahuje jako o život, tak proč tuto nevyužitou kapacitu dynamicky na chvilku nepropůjčit někomu, kdo jí právě potřebuje a on mi zase naoplátků půjčí tu svou, když já ji budu potřebovat a on ne...
Pokud jsou takto v síti nastaveny všechny koncové jednotky (ONU), potom je možné s 95% pravděpodobností doručit 100 kanálů IPTV, telefon a internet pro každého s minimální rychlostí alespoň 200 Mbit/s.

A co těch 5 %? To ten internet nepůjde? Ne, pouze např. na několik vteřin nepoběží 200 Mbit/s ale "jenom" 195 Mbit/s...

A co když to i tak nebude stačit? Potom stačí přesedlat na technologii 10G EPON a hned máme kapacity dost a dost. Naše síť je již dnes plně připravena na tento přechod, a proto pokud nebudeme moci našim zákazníkům garantovat více jak 95% dostupnost rychlosti, kterou si koupili, budou tito zákazníci přepojeni na technologii 10G EPON. Avšak náš předpoklad je, že k tomu nebude třeba přistoupit dříve než v roce 2015.

Díky výše zmíněným vlastnostem se PON sítě dají považovat za sítě nové generace, protože dokáží nabídnout služby Internetu, IPTV a telefonování a to vše v podobě zelené technologie, která je šetrná k životnímu prostředí.

GPON

Zařízení

OLT (Optical Line Terminal)

ONU (Optical Network Unit)

ZTE, Huawei

Mezi přední výrobce GEPON / GPON patří firmy ZTE a Huawei.

Copyright © 2012-2021 Opton s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Administrace | Kontakty |